Faktai ir informacija | Karpos | Karpų gydymas | Endwarts.lt

Dažnai užduodami klausimai

  • Kas yra karpa ir ar karpos užkrečiamos?

    Padų ir kitų kūno dalių karpos – mažos, iškilios, paprastai šiurkščios odos sritys – yra labai dažnos, ypač tarp vaikų. Bet ar karpos užkrečiamos? Trumpas atsakymas yra „taip“; karpos gali plisti per tiesioginį ir netiesioginį kontaktą. Infekcijos šaltinį paprastai nustatyti sunku, nes karpas sukeliantis virusas yra visur ir, kol atsiranda karpų požymiai, gali praeiti nuo dviejų iki šešių mėnesių.

    Karpomis dažniausiai užsikrečiama dviem būdais.

    o    Per tiesioginį kontaktą. Karpos gali plisti nuo vieno žmogaus kitam odai prisilietus prie odos, pavyzdžiui, sveikinantis. Taip pat, dažnai karpos gali išplisti po įvairias kūno sritis. Taip gali atsitikti, jei pakrapštote karpą ir tada paliečiate pažeistą odos sritį.

    o    Per netiesioginį kontaktą. Infekciją gali pernešti bet koks daiktas, prisilietęs prie karpos. Karpos gali plisti dalijantis asmeniniais daiktais, pavyzdžiui, rankšluosčiais ir batais, taip pat vaikštant basomis viešuose persirengimo kambariuose ir baseinuose.

    Kodėl karpos yra užkrečiamos?

    Karpas sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kuris skatina greitai daugintis viršutinio odos sluoksnio ląsteles. Yra daugiau kaip 100 tipų ŽPV, skirtingos jų padermės sukelia skirtingų tipų karpas. ŽPV lengvai plinta nuo vieno nešiotojo kitam, bet karpų atsiranda ne visiems, turėjusiems kontaktą su virusu. Vaikai, kurių imuninė sistema nėra visiškai išsivysčiusi, ir suaugusieji, kurių imuninė sistema nusilpusi, dažniau turi karpų negu sveiki suaugusieji. Svarbu šalinti karpas, vos tik jų atsiranda, kad neužsikrėstų kiti žmonės.

  • Apgamas ar karpa?

    Dauguma suaugusiųjų turi vieną arba daugiau apgamų, o maždaug vienas iš dešimties turi karpą. Nors iš pirmo žvilgsnio karpos ir apgamai gali atrodyti vienodi, kartais panašios formos ir spalvos, jie skiriasi keliais svarbiais požymiais. Svarbu žinoti, ką turite − apgamą ar karpą, nes apgamai neturėtų būti gydomi kaip karpos.

    Iš kur žinoti, ar tai apgamas, ar karpa?

    Ar jūsų odos atauga yra apgamas, ar karpa, galite nustatyti pagal kelias ypatybes.

    Apgamai:

    o    juos sukelia pigmentinės odos ląstelės;

    o    neplinta tarp žmonių;

    o    gali tapti vėžiniai (melanoma);

    o    yra plokšti arba pakilę virš odos;

    o    kartais iš jų auga plaukai;

    o    paprastai yra vienos spalvos ir einant mėnesiams nesikeičia;

    o    patamsėja keičiantis hormonų kiekiui, pavyzdžiui, paauglystėje ir nėštumo metu;

    o    gali atsirasti savaime, kol sukanka maždaug 20 metų.

    Karpos:

    o    jas sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV);

    o    yra užkrečiamos;

    o    paprastai nepavojingos;

    o    dažniausiai auga į išorę (išskyrus padų karpas, kurios yra ant pėdų ir dėl kūno svorio linkusios augti į vidų);

    o    dažnai centre turi mažų juodų taškelių − mažyčių kraujagyslių, aprūpinančių maisto medžiagomis;

    o    gali augti bet kurioje kūno vietoje, bet dažniausiai būna tam tikrose srityse: ant pėdų, plaštakų ir pirštų;

    o    paprastai po poros metų išnyksta savaime, nors dažnai tai trunka ilgiau.

    Kaip šalinti apgamus ir karpas

    Apgamai turėtų būti šalinami tik esant pavojui, kad išsivystys melanoma, jei jaučiatės nepatogiai arba jie trukdo, pavyzdžiui, skustis. Dėl apgamo šalinimo pasitarkite su gydytoju.

    Karpas reikėtų šalinti, kad jos neišplistų kitiems. Lengviausia karpas šalinti veiksminga nereceptine priemone, pavyzdžiui, karpų šalinimo pieštuku EndWarts PEN. Skruzdžių rūgštį, kuri yra veiklioji EndWarts PEN medžiaga, gali naudoti visi. Įrodyta, kad ji pašalina devynias iš dešimties karpų.1

    1 Bhat et al., International Journal of Dermatology 2001, 40, 415±419.

  • Kas yra žmogaus papilomos virusas (ŽPV)?

    Padų ir kitų kūno dalių karpas, kurių turi vienas iš dešimties suaugusiųjų ir vienas iš trijų vaikų, sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Kas yra žmogaus papilomos virusas? ŽPV yra labai dažnas virusas, užkrečiantis viršutinį žmogaus odos arba gleivinės sluoksnį. Nustatyta daugiau nei 100 šio viruso padermių. Iš jų maždaug 60 atmainų sukelia karpas ant rankų, kojų ir veido. Šių tipų ŽPV paprastai nepavojingas. Kiti tipai plinta per lytinius santykius ir gali sukelti lytinių organų karpas. Ne visos lytiniu būdu plintančios ŽPV atmainos yra pavojingos, bet kai kuriais atvejais infekcija gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Kadangi virusas gali įgauti daug pavidalų ir formų, svarbu žinoti faktus apie ŽPV.

    Faktai apie ŽPV

    Paprastai ŽPV patenka į organizmą per mažus odos pažeidimus. Karpas sukeliančios ŽPV atmainos gali plisti tiek per tiesioginį kontaktą − odai prisilietus prie užkrėsto asmens odos, tiek per netiesioginį kontaktą − prisilietus prie daikto. Lytinių organų karpos plinta per lytinius santykius. Kai kurių tipų ŽPV plinta lengviau nei kitų, o vaikai ir suaugusieji, kurių imuninė sistema silpna, lengviau užsikrečia infekcija negu sveiki suaugusieji. 

    ŽPV aptikti labai sunku, nes jo inkubacinis laikotarpis yra ilgas. Nuo to laiko, kai užsikrėtėte ir kai pastebite karpos požymius, gali praeiti nuo dviejų iki šešių mėnesių. Neįmanoma visiškai išvengti karpų, bet ŽPV infekcijos riziką galima sumažinti dažnai plaunant rankas, nevaikštant basomis viešose vietose, rūpinantis savo oda ir rūpinantis sveikata, kad imuninė sistema būtų stipri.

    ŽPV ir karpų šalinimas

    Kad papilomos virusas nepaplistų, svarbu šalinti karpas, vos tik jos atsiranda. Karpas, sukeltas įvairių ŽPV atmainų, galima sėkmingai šalinti namuose nereceptiniu karpų šalinimo pieštuku EndWarts PEN.

  • Kas yra užkrečiamasis moliuskas?

    Užkrečiamasis moliuskas (UM) ir karpos yra odos ataugos, dažniausiai pasitaikančios vaikams, bet jas sukelia visiškai skirtingų padermių virusai. UM sukelia molluscum contagiosum virusas, o karpas – žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Abu virusai yra užkrečiami ir lengvai plinta, bet daugelis žmonių atsparūs UM virusui, kitaip nei ŽPV.

    Užkrečiamojo moliusko požymiai

    Dažniausi UM požymiai, kaip ir karpų, yra odos ataugos. Bet šių dviejų odos ligų požymiams būdingi ir svarbūs skirtumai. UM infekcija paprastai prasideda nuo mažo kūno spalvos iškilumo, kuris yra smeigtuko galvutės dydžio. Atauga paprastai yra neskausminga. Ilgainiui iškilumas išauga iki mažo perlo dydžio ir dažnai tampa rausvas. Visiškai užaugusi UM atauga gali būti maždaug 2−5 mm skersmens ir paprastai viduryje turi mažą duobutę. Ši duobutė kartais būna pilna baltos lipnios vaškinės masės, panašios į esančią spuoguose.

    Vaikai ir UM

    Kitas UM ir karpų panašumas yra tas, kad jie dažniausiai pasitaiko vaikams ir jaunuoliams. Ataugų paprastai aptinkama vidinėje kelių pusėje, aplink pažastis, ant kaklo, veido ir plaštakų. Techniškai UM gali užkrėsti bet kurią kūno dalį, įskaitant padus ir delnus, tačiau tai retas atvejis. Suaugusiesiems virusas linkęs išberti lytinių organų sritį, pilvą, nugaros apačią ir vidinę šlaunų pusę.

    Kaip užkrečiamasis moliuskas plinta?

    Kaip ir karpos, UM virusas dažniausiai plinta per odos sąlytį su užsikrėtusių vaikų ir paauglių ataugomis, bet gali plisti ir per daiktus, pavyzdžiui:

    o    rankšluosčius;

    o    drabužius;

    o    žaislus.

    Vaikų UM gydymas

    Vaikų karpas galima lengvai pašalinti namuose nereceptinėmis priemonėmis, bet jomis paprastai nerekomenduojama gydyti UM. Sveikų žmonių odos infekcija paprastai praeina savaime per kelerius metus, kartais ir greičiau. Tačiau jei užsikrėtusio žmogaus imuninė sistema nusilpusi, dėl viruso gali užaugti daug ataugų ir infekcija, deja, gali tapti lėtinė. Apskritai nėra priežasties gydyti ar šalinti UM sukeltas ataugas, nes jos nepavojingos ir galiausiai išnyks.

  • Kas yra odos išaugos?

    Odos išaugos-arba akrochordonai-yra mažos, nepavojingos odos ataugos. Jos linkusios augti pažastyse, ant kaklo, kirkšnyse, ant vokų ir po krūtimis. Beveik visi kuriuo nors gyvenimo momentu turi odos išaugų, žmogus gali turėti nuo 1 iki 100 išaugų. Odos išaugų priežastis nėra visiškai aiški, bet, atrodo, kad jos susidaro, kai oda trinasi į odą arba drabužius. Kadangi jų dažnai atsiranda odos klostėse, nutukę žmonės jų linkę turėti daugiau nei visi kiti.

    Odos išauga ar karpa?

    Odos išaugų požymiai panašūs į karpų, bet yra ir svarbių skirtumų. Odos išaugos gali būti lygios, netaisyklingos, nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų dydžio. Odos išaugos paprastai yra minkštos ir baliono formos, o karpos – kietesnės ir paprastai šiurkštesnio paviršiaus. Odos išaugos gali būti nuo blyškios iki tamsios spalvos. Kitas skirtumas yra tas, kad karpas sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV) ir jos užkrečiamos, o odos išaugos tarp žmonių neplinta. Kadangi karpos ir odos išaugos atrodo panašiai, daug žmonių jas painioja. Jei nesate tikri, ką turite − odos išaugą ar karpą, turėtumėte pasitarti su dermatologu arba savo gydytoju.

    Odos išaugų šalinimas

    Nors odos išaugos nepavojingos, jos gali negražiai atrodyti. Taip pat jos gali trukdyti, jei yra nuolat dirginamos. Tokiu atveju medicinos specialisto paprašykite daugiau informacijos, kaip pašalinti odos išaugas. Jas galima šaldyti, užrišti siūlu arba nupjauti. Retais atvejais negydomos odos išaugos nukrenta savaime.

  • Kodėl atsiranda karpos?

    Karpas sukelia virusas, be to, jos gali sukelti infekcijas. Karpų virusas būna kelių tipų. Karpoms patinka šilta, drėgna aplinka,todėl virusas lengvai plinta tokiose vietose kaip baseinas, sporto salė bei per tiesioginį kontaktą. Kai kuriems žmonėms atsiranda tik viena karpa, o kiti gali turėti kelias. Nėra nieko neįprasto turėti iki 10–20 karpų. Dažnai išnaikinti naujas karpas lengviau negu tas, kurias turite daug metų.

  • Ar EndWarts PEN tinka nuo visų tipų karpų?

    Karpų šalinimo pieštukas EndWarts PEN tinka šalinti karpas, esančias ant plaštakų, pėdų, alkūnių ir kelių. EndWarts PEN negalima šalinti karpų, esančių ant lytinių organų arba veido. 

  • Kaip EndWarts PEN veikia?

    EndWarts PEN padeda organizmui išdžiovinti karpas, kad jos nukristų ir nepaliktų randų. EndWarts PEN yra karpų šalinimo pieštukas, kuriuo karpa tepama reguliariai, kartą per savaitę. Procedūros bus veiksmingesnės, jei tarp jų pašalinsite sausą odą. EndWarts PEN nepalieka randų ir nesukelia lipnumo. Jo nereikėtų derinti su kitais karpų šalinimo būdais.

  • Kaip dažnai naudoti EndWarts PEN?

    Reguliariai, kartą per savaitę, jei norite gauti geriausią rezultatą. Šalinant ant plonos odos esančias karpas, kartais gali reikėti naudoti rečiau − kas antrą ar trečią savaitę. Šalinant seną arba didelę suaugusio žmogaus karpą, jei oda nėra dirginama, galima atlikti 4−5 procedūras kas penkias dienas, Neperdozuokite! Greitesnio poveikio dėl to nebus, bet gali sudirgti ir imti skaudėti oda.

  • Ar patepus karpą su EndWarts PEN reikia užsiklijuoti pleistrą?

    Ne, neturėtumėte klijuoti pleistro, nes gali skaudėti arba galite pažeisti odą.

  • Ar naudojant EndWarts PEN mano karpos išnyks?

    Tačiau reikia paminėti, kad rezultatą gali paveikti nusilpusi imuninė sistema ir kai kurie vaistai.

  • Per kiek laiko karpos išnyks?

    Įvairiai, bet dauguma karpų išnyksta maždaug po penkių − penkiolikos procedūrų (viena procedūra per savaitę). Šis procesas gali būti ir greitesnis, ir ilgesnis.

  • Ko yra EndWarts PEN sudėtyje?

    Skruzdžių rūgšties, vandens, glicerolio ir citrinų aliejaus.

    Skruzdžių rūgštis yra organinė rūgštis, panaši į sviesto rūgštį ir acto rūgštį. Rūgštis identiška natūraliai ir biologiškai skaidi. Kadangi skruzdžių rūgštis yra ėsdinanti, turi būti pateikiama informacija apie tai, kad preparatas būtų naudojamas labai atsargiai. Vaikams karpas visada turi šalinti tėvai, o ne jie patys. 

  • Ar galima EndWarts PEN naudoti mažiems vaikams?

    Preparatas tinka mažiems vaikams. Vis dėlto pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Apie naudojimą jaunesniems kaip ketverių metų vaikams žiūrėkite atskirame lape. Labai svarbu naudoti tik mažą EndWarts PEN kiekį ir ne dažniau nei kartą per savaitę. Svarbu niekada nepadauginti – preparatas vis tiek yra veiksmingas. Jei vaikas čiulpia pirštus, iš karto po procedūros galite nuplauti jam rankas.

  • Ar naudojant EndWarts PEN skauda?

    Ne, jei naudojama tinkamai, todėl EndWarts PEN tinka vaikams. Kartais karpą gali šiek tiek gelti. Jei tai nemalonu, nuplaukite karpą šaltu vandeniu. Iki kitos numatytos procedūros EndWarts PEN nenaudokite. EndWarts PEN sudėtyje yra ėsdinančios rūgšties, todėl negalima tepti sudirgusios, suskirdusios ar skausmingos odos, nes gali gelti. Diskomfortas gali kilti ir padauginus. Tokiu atveju padarykite vienos arba dviejų savaičių pertrauką, kad oda pailsėtų. Žiūrėkite naudojimo nurodymus. Jei karpą skauda, pašalinkite odą nuo jos viršaus – tai sumažins spaudimą.

  • Ar nėščios moterys, žindančios motinos ir sergantieji cukriniu diabetu gali naudoti EndWarts PEN?

    Su nėštumu ir žindymu susijusi rizika nežinoma. Sergantieji cukriniu diabetu turėtų EndWarts PEN tepti tik sveiką odą, kuri nėra pažeista diabeto. Būkite atsargūs. Neviršykite nurodyto kiekio. Jei atsiranda komplikacijų, visada susisiekite su gydytoju, slaugytoju arba podiatru.

EndwartsEE

Kur galiu nusipirkti EndWarts PEN?

EndWarts PEN galite nusipirkti vietinėje vaistinėje

Mylan

Jūs paliksite "Endwarts.Lt"

Spustelėję "Tęsti" palikite šią "Viatris" filialo svetainę, kad pasiektumėte trečiosios šalies svetainę, kuri yra vienintelė atsakinga už jos turinį.